Після досягнення віку 35-40 років багато людей помічають деяку поглибленість на зовнішній стороні премолярів та ікол, яка супроводжується чутливістю, зміною кольору та іноді болем. Цього можна повністю уникнути, якщо прищепити звичку правильно чистити зуби.
Цервікальні садна виглядають як глибокі западини на зовнішній стороні зубів, зверненої до губ і щоки, верхніх і нижніх зубів біля ясна. В основному це спостерігається на іклах, премолярах та іноді на перших молярах. Зазвичай вони виникають через нашу звичку інтенсивно чистити зуби, коли ми так грубо проводимо щіткою по зубах, що разом з нальотом і залишками їжі втрачаємо мікроскопічний шар емалі. Таким чином, стирання зубів призводить до чутливості зубів (чутливість зубів може бути спричинена також ерозією).
Основні причини стирання
Енергійні та горизонтальні рухи при чищенні зубів призводять до більшої стирання емалі та втрати емалі та дентину, а не до очищення зубів. Використання зубної щітки з жорсткою щетиною, думаючи, що вона швидше очищає зуби та використання дуже старої зубної щітки зі щетинками, які згодом стають жорсткими через реакцію на різні хімічні речовини, присутні в порожнині рота разом із зубною пастою: все це може прискорити стирання. У деяких випадках вам знадобиться лікування стирання та відновлення стертих зубів.
Навіть правильне чищення зубів більше двох разів не сприяє профілактиці карієсу і пародонтозу, а навпаки, збільшує стирання зубів. Тривале чищення зубів (понад 3-5 хвилин за один раз) приносить більше шкоди, ніж користі. Тому що, поряд з видаленням нальоту із зубів, вона може призвести до стирання емалі та дентину на мікроскопічному рівні, чого ви можете навіть не помічати протягом багатьох років.
Лікування стираності зуба
У тих випадках, коли поразка поширюється лише на емаль, лікування не потрібне. Достатньо правильної техніки чищення зубів. Хоча є також варіант відновлення, якщо вас бентежить зміна естетичного вигляду зубів. Склоіономірний цемент або композитна реставрація (підійде будь-який матеріал, забарвлений у колір зуба, з високою міцністю), які можуть заповнити порожнину та забезпечити хорошу естетику, що ефективно використовуються в процесі лікування даної проблеми. Якщо ясна видно і викликає сильний біль та чутливість, призначається лікування кореневого каналу.
Профілактика стирання
Як відомо, якщо у вас є шанс не допустити виникнення якоїсь проблеми, то варто використати цей шанс. Особливо якщо це вбереже вас від додаткового відвідування стоматолога з черговою серйозною проблемою. У чому ж полягає профілактика стирання зубів?
Використовуйте вертикальні або кругові рухи під час чищення зубів і повністю уникайте горизонтальних рухів. Це зменшить вплив на шийку зуба та призведе до повільної ремінералізації втраченої поверхні дентину. Змінюйте зубну щітку раз на 3 місяці, тому що через деякий час щетинки стають жорсткими через щоденний зношування та вплив численних хімічних речовин.
Не використовуйте зубний порошок, оскільки він має абразивнішу природу в порівнянні з зубною пастою. Обов’язково чистіть зуби вночі, а вранці використовуйте для рота ополіскувач від неприємного запаху. Використовуйте зубні щітки з м’якою або ультрам’якою щетиною, оскільки жорсткі щітки мають більшу силу тертя і абразивність, ніж м’які.